Що таке стейблкоіни?

Що таке стейблкоїни?

Стейблкоіни – криптовалюти з фіксованим або стійким курсом, вони є універсальною одиницею розрахунку, зручні для торгівлі, зберігання капіталу та захисту інвестиційного портфеля від волатильності криптовалют.

Стабільні монети можуть мати різні джерела та активи як забезпечення. Найбільш популярними видами стейблкоінів є централізовані та алгоритмічні, кожен має свої переваги та недоліки.

Навіщо потрібні стейблкоіни?

Популярні стейблкоіни – ліквідний актив, вони є у великій кількості практично на будь-якій платформі.

Також популярні стейблкоіни є універсальною одиницею обміну та зберігання капіталу серед криптоінвесторів та трейдерів. Ними легше торгувати в парах з іншими криптовалютами, ніж з фіатними валютами. На відміну від фіату, стейблкоіни можна швидше та простіше переводити між рахунками та адресами.

Крім того, стейблкоіни є засобом захисту від волатильності у криптовалютному портфелі та активно використовуються в DeFi-додатках.

Які популярні стейблкоіни?

На ринку криптовалют представлено сотні стабільних монет. Ось список 10 головних стейблкоїнів, виходячи з розміру капіталізації (дані CoinMarketCap на травень 2022 року):

  • Tether (USDT)
  • USD Coin (USDC)
  • Binance USD (BUSD)
  • TerraUSD (UST) – скам в 2022 р.
  • Dai (DAI)
  • TrueUSD (TUSD)
  • Pax Dollar (USDP)
  • Fei USD (FEI)
  • USDD (USDD)
  • Magic Internet Money (MIM)

До яких активів прив’язані стейблкоіни?

У криптоіндустрії найбільш поширені стейблкоіни, що прив’язані до ціни долара. Найвідоміший приклад такої монети – Tether (USDT). 1 USDT дорівнює $1 та має мінімальні відхилення від цієї ціни.

Є стабільні криптовалюти на основі інших валют, наприклад євро Stasis Euro (EURS) або на основі сінгапурського долара XSGD.

Також можна купити стейблкоіни, що прив’язані до ціни золота – зокрема PAX Gold (PAXG) і Tether Gold (XAUT). На відміну від традиційних інструментів на основі золота – наприклад, ETF – емітенти стейблкоінов не стягують комісію за управління, також розрахунки в криптовалютах проходять швидше та дешевше.

Які є механізми підтримки ціни стейблкоінів?

Кожен стейбл має свою систему, яка забезпечує його вартість, але в цілому можна виділити кілька видів. Головним чином стабільні монети відрізняються за двома критеріями: клас активів у резерві, норма резервування та спосіб утримання ціни.

Що таке централізовані стейблкоіни?

Більшість популярних стейблкоінів випускають централізовані емітенти. Кожен з них управляє фондом, у якому зберігаються резерви з різних активів і цінних паперів. Фонд регулярно проходить аудит, який покликаний підтвердити відповідність заявленого розміру та складу фонду реальному.

Компанія Tether публікує результати таких звітів на своєму сайті. Там вона представляє поточний склад резервів. Станом на початок травня близько 85% фонду становили готівку та комерційні папери.

Оператори стейблкоінів є організаціями, зареєстрованими у серйозній юрисдикції. Другим із капіталізації доларовим стейблкоіном, USDC, управляє консорціум американських компаній Circle та Coinbase. Він контролює резерви, що в основному складаються з готівки та короткострокових державних облігацій США. Компанія, що управляє резервами монети BUSD, працює у штаті Нью-Йорк.

За емісію централізованого стейблкоіна відповідає його емітент — він збільшує чи зменшує оборот монети залежно від обсягу резервів у забезпеченні.

У чому переваги та недоліки централізованих стейблкоінів?

З одного боку, централізовані стейблкоіни дуже стійкі, тому що їхня ціна на 100% забезпечена активами з низькою волатильністю. Крім того, вони ліквідні, тобто доступні практично на будь-якій платформі торгівлі криптовалютами. Також популярні стейблкоіни зручні для взаєморозрахунків та зберігання капіталу. Їх зручно розміщувати як базову валюту в торгових парах на криптобіржах.

З іншого боку, централізація це слабке місце таких монет. Будь-які труднощі в організації, що контролює резерви, включаючи претензії з боку регуляторів та маніпуляції звітністю, можуть спричинити проблеми у всіх власників стейблкоіна. Крім того, невідомо як саме оператор стабільної монети може використовувати резерви.

Яскравий приклад – USDT. На початку 2019 року прокуратура штату Нью-Йорк звинуватила біржу Bitfinex у тому, що вона використала капітал афілійованої з нею Tether, щоб компенсувати власні втрати користувальницьких коштів. Йшлося про $850 млн, доступ до яких платформа втратила після їхнього переведення панамському процесинговому сервісу Crypto Capital.

Bitfinex погасила основну заборгованість перед Tether лише на початку 2021 року та незабаром урегулювала конфлікт із владою. Водночас, на Tether подали до суду інвестори, звинувативши компанію у «незаконних та обманних» практиках. У квітні 2022 року відповідач із Crypto Capital визнав провину за всіма пунктами, включаючи звинувачення у «тіньовому банкінгу».

Що таке алгоритмічні стейблкоіни?

Стійкість деяких стабільних монет забезпечують не традиційні інструменти, а криптовалюти. Оскільки вартість цифрових активів може різко змінюватися, забезпечення 100% вартості стає складним завданням. Один із способів її вирішення — впровадження децентралізованої системи управління, а також спеціального комп’ютерного алгоритму, що підтримує вартість активу на основі певних принципів.

Які бувають алгоритмічні стейблкоіни?

Надмірне резервування
Один із способів забезпечити стійкість алгоритмічного стейблкоіну ​​- надмірне резервування, коли розмір застави перевищує емісію токена.

Найпопулярнішим подібним стейблкоіном є Dai. Ця криптовалюта, яку може випустити будь-який користувач за допомогою протоколу MakerDAO.

При цьому він зобов’язаний заблокувати свої криптовалюти як заставу, величина якої в доларовому еквіваленті становить більше 100% від суми токенів DAI, що випускаються натомість. Це необхідно, щоб уникнути втрати повної забезпеченості під час різкого падіння ціни на криптовалюти. Якщо співвідношення застави до випущеної суми монет падає нижче за норму, відбувається примусова ліквідація позиції користувача.

DAI – дійсно стабільна монета, але її очевидним недоліком є ​​низька капіталефективність через надто високу заставу.

Резервування за допомогою нативної монети
Творці деяких стейблкоїнів не контролюють емісію – випустити їх може будь-який користувач. Ціну ж регулюють дії економічних агентів, а не дії централізованої організації.

UST можна випустити в сервісі Terra Station за еквівалентну суму в нативних монетах проекту – Terra (LUNA) і навпаки. Коли ціна UST перевищує $1, користувачам стає вигідно випускати відносно дорогі стейблкоіни. Це балансує попит та пропозицію, в результаті ціна повертається до потрібної позначки.

Якщо ціна стейблкоіну нижче $1, його власники можуть спалити стейблкоіни для випуску LUNA. Зменшення пропозиції створює дефіцит, ціна токена зростає, доки не досягне паритету з відповідною фіатною валютою.

UST став популярним стейблкоіном, у тому числі завдяки високій прибутковості в протоколі Anchor. Капіталізація монети зросла з менш ніж $3 млрд у листопаді 2021 року до $18,7 млрд на початок травня.

Оновлено! В 2022 році проект LUNA, як і їх стейбл UST, зіскамились і тисячі людей загубили величезні гроші.

У квітні 2022-го команда блокчейну Near представила токен USN. У мережі Tron запустили USDD.

З незвичайних моделей утримання ціни також можна виділити Ampleforth (AMPL), Fei USD (FEI) та Frax Finance (FRAX).

Як розвиватимуться стейблкоіни?

Стейблкоіни регулярно критикують регулятори та державні відомства.

Наприкінці 2021 року Мінфін США випустив звіт про ризики стабільних монет, у яких відзначив непрозорість їхніх резервів та оцінив їх як загрозу для інвесторів. У ФРС впевнені, що стейблкоіни становлять ризик через можливі проблеми з їх конвертацією у фіат. Швидше за все, інциденти, подібні до знецінення UST, лише прискорять запровадження більш жорсткого регулювання щодо стейблкоінів.

Технічний директор Tether Паоло Ардоїно вважає , що алгоритмічні стейблкоїни небезпечні для ринку криптовалют, оскільки можуть спричинити «каскадний ефект».