Що таке MetaMask?

Що таке MetaMask?

Що таке MetaMask? Це криптогаманець, створений компанією ConsenSys, він підтримує зберігання та відправку криптовалют та NFT, випущених у Ethereum або EVM-сумісних блокчейнах.
Також містить сервіс свопу криптовалют.
Найбільш популярною версією MetaMask є розширення для браузера: завдяки цьому гаманець взаємодіє зі смарт-контрактами децентралізованих програм на рівні веб-додатку. MetaMask часто використовують для роботи з програмами в області децентралізованих фінансів (DeFi) і невзаємозамінних токенів (NFT).

На яких платформах є MetaMask?

MetaMask розробила компанія ConsenSys, створена співзасновником Ethereum Джозефом Любіним. Гаманець випустили ще у 2016 році, до появи сфери DeFi. До 2020 року він існував лише у вигляді розширення для браузерів Google Chrome та FireFox.

Сьогодні MetaMask можна завантажити у вигляді мобільного додатка для iOS та Android, а також у вигляді веб-розширення для Google Chrome, Firefox, Brave та Microsoft Edge. Останнє «безшовно» підключається до смарт-контрактів децентралізованого додатка при вході на сторінку. Це дозволяє користуватися протоколом та здійснювати перекази криптовалюти без необхідності реєструвати в ньому окремий гаманець.

MetaMask – один із найпопулярніших гаманців для екосистеми Ethereum. За даними ConsenSys, на початку 2022 року кількість щомісячних активних користувачів програми перевищила 30 млн. Це на 42% більше, ніж у квітні 2021 року.

Які блокчейни використовує MetaMask?

Спочатку MetaMask був тільки Ethereum, але сьогодні до нього додалися всі популярні мережі, сумісні з Ethereum Virtual Machine (EVM). Підключити нові мейнети можна в установках програми.

На початок травня 2022 року MetaMask підтримує всі криптовалюти наступних мереж: Ethereum, Polygon, Fantom, Avalanche, Optimistic Ethereum, Arbitrum One, Aurora Network, Cronos, Harmony, Celo та EOS.

Як додати мережу Binance Smart Chain (BSC) до MetaMask?

Щоб зберігати в MetaMask криптоактиви стандарту BEP-20 мережі BSC (з недавнього часу її загальна назва – BNB Chain) і платити за транзакції монетами BNB, вам потрібно зробити кілька простих дій:

1. Перейдіть до розділу «Налаштування», виберіть «Мережі».
2. Натисніть кнопку «Додати мережу» у верхньому правому куті та введіть параметри вручну:

Ім'я мережі: Smart Chain
Нова RPC URL (адреса блокчейна): https://bsc-dataseed.binance.org
ID-мережі: 56
Символ: BNB
URL блок-експлорера: https://bscscan.com

Після цього BNB Chain (Binance Smart Chain) додасться до MetaMask. Перемикатися між різними блокчейнами в одному гаманці можна за натисканням лише однієї кнопки.

Які комісії в MetaMask?

За замовчуванням MetaMask працює в мережі Ethereum і бере за транзакції комісію в ETH (газ). Конкретний розмір плати залежить від навантаження мережі на момент транзакції.

Останнім часом комісії за транзакції Ethereum надто високі. Щоб платити за перекази менше, ви можете використовувати іншу мережу, наприклад Polygon, Fantom або BNB Chain.

Що таке MetaMask Swaps?

У гаманці MetaMask є вбудований DeFi-сервіс, що дозволяє здійснювати свопи (обміни) різних цифрових активів. Його розробили разом із Codefi.

Сервіс працює за принципом агрегатора: у реальному часі збирає котирування монет із провідних децентралізованих бірж, обираючи найкращі ціни. У списку майданчиків: Uniswap, Totle, AirSwap, 0x та 1inch.exchange.

У MetaMask Swaps також є інші функції, наприклад, знижені комісії за свопи та захист від прослизання.

У чому переваги криптогаманця MetaMask?

У програмі MetaMask є ряд явних плюсів: іменитий розробник, велика кількість криптовалют, служба підтримки, додаткові функції та лаконічний дизайн.

Крім того, MetaMask є некастодіальним криптогаманцем: його розробники не збирають приватні ключі та сид-фрази користувачів. Тобто власники адрес мають повний контроль над своїми коштами.

Плагін MetaMask має частково відкритий вихідний код – це дозволяє брати участь у розвитку додатку незалежним розробникам та перевіряти, а також виявляти у програмі потенційні вразливості.

Які недоліки у MetaMask?

У гаманця MetaMask не було серйозних інцидентів, пов’язаних зі зломом через експлойт в коді. Однак один із ключових недоліків MetaMask – підключення до інтернету. Це робить вразливими для окремих користувачів.

Для вирішення цієї проблеми в 2018 році MetaMask додали можливість підключити апаратний гаманець Ledger, щоб об’єднати надійність «холодного» гаманця і зручність «гарячого» .

Наприкінці 2021 року деякі користувачі MetaMask стали жертвами масштабної атаки фішингу за допомогою підробленого сайту гаманця.

У квітні 2022 року команда гаманця попередила про збої в роботі через несправності в роботі провайдера Ethereum-інфраструктури Infura. Також вона порадила відключити резервне копіювання iCloud для MetaMask.

Чи є у MetaMask власний токен?

На даний момент у проекту MetaMask немає власного токена. Втім, у листопаді 2021 року глава компанії ConsenSys Джозеф Любін натякнув, що це може змінитися.

Знову ці чутки у компанії прокоментували лише через кілька місяців. Операційний директор Джейкоб Кантале назвав введення в MetaMask токена управління «важливим аспектом» у процесі децентралізації, який допоможе передати управління проектом до рук спільноти.

Водночас Кантале закликав не розраховувати на щедрий аірдроп токена.

Як розвивається MetaMask?

Спочатку використання вихідного коду MetaMask не існувало жодних обмежень. Однак у серпні 2020 року розробники програми зобов’язали комерційні проекти з великою аудиторією укладати з ними спеціальну угоду про платне використання програми.

У вересні 2020 року ConsenSys випустила мобільний додаток для MetaMask.

В останній версії мобільного гаманця також з’явилася функція платежів Apple Pay та “безгазових транзакцій” – це значно спрощує покупку криптовалюти за фіат для користувачів.

Незабаром розробники також планують додати підтримку біткоїну.