Що таке аірдроп криптовалют?

Що таке аірдроп криптовалют?
Що таке аірдроп? Аірдроп криптовалют (англ. airdrop) – це поширена в криптоіндустрії маркетингова тактика, спрямована на привернення уваги до проекту за рахунок безкоштовної роздачі його токенів/монет.

Для участі в аірдропі та отримання нагороди потрібно виконати певну умову. Наприклад, підписатися на сторінки проекту в соцмережах, бути власником певного криптоактиву або користувачем програми.

Як розвивалися аірдропи?

Аірдропи токенів стали популярними під час розквіту ICO в 2017 році. Тоді організатори токенсейлів пропонували невеликі суми за дрібні активності у соціальних мережах. Так вдавалося розповсюдити інформацію про ICO серед масової аудиторії.
Цей вид маркетингової активності стали широко використовувати DeFi-проекти, які за допомогою неї роздають токени управління користувачам децентралізованих протоколів та додатків. Таким чином, вони намагаються швидко збільшити свою спільноту.

Як працюють аірдропи криптовалют?

Розробники розсилають безкоштовні токени за певними критеріями або під час виконання певних дій. Нерідко стартапи вдаються до підтримки відомих у криптоіндустрії ресурсів.
Наприклад, на біржі Coinbase є спеціальний розділ Earn , де можна переглянути серію коротких відео про криптовалюту, після цього пройти тест і, правильно відповівши на запитання, отримати трохи монет.

Сьогодні більшість стартапів просто нараховують криптоактиви на адреси користувачів за якимось критерієм. Наприклад, ранні користувачі децентралізованої біржі можуть отримати її токени управління. Так команди DeFi-проектів розподіляють токени між активними членами свого ком’юніті та привертають увагу галузі.

Які бувають аірдропи токенів?

Кожен криптовалютний проект має свої вимоги для учасників аірдропу, але можна виділити кілька основних типів.

Класичний
Отримати криптовалюти можна за виконання певних дій. Це можуть бути повідомлення в чаті, реєстрація на сайті, пост у різних соціальних мережах. Кожна дія має власну вартість. Крім того, учасник повинен зафіксувати свої дії та потім передати цю інформацію представникам проекту.
Після того як організатори підтверджують, що користувач здійснив необхідні дії, вони нараховують на його гаманець зароблені токени. Це традиційний спосіб, але сьогодні його застосовують мало, тому що він вимагає багато зусиль і від організаторів, і учасників.

Аірдроп для користувачів
Токени можуть безкоштовно нарахувати і тим, хто користується якимось конкретним блокчейн-додатком. Найбільш поширений такий аірдроп у сфері децентралізованих фінансів.
Наприклад, команда якогось протоколу нараховує свої токени управління всім зареєстрованим користувачам або тим, хто вчинив певні дії. Так вона нагороджує свою спільноту.
Також такий аірдроп може бути результатом колаборації криптопроекту та відомого у криптоіндустрії сервісу, наприклад гаманця.

Аірдроп для власників криптовалют
У міру формування великих екосистем у криптоіндустрії токени почали роздавати власникам нативних монет «інфраструктурних» проектів. Наприклад, стартап, який запускається на блокчейні Ethereum, роздає свої токени всім власникам ETH.

Як взяти участь в аірдропі криптовалют?

Незалежно від виду роздачі його учасник повинен мати релевантну адресу в мережі монети або токена, які він хоче отримати – необхідний гаманець, ключі якого завжди зберігає користувач (наприклад, MetaMask або Trust Wallet ). Біржовий аккаунт для аірдропа в більшості випадків не підійде.
Деякі проекти організовують промокампанії та оголошують про умови участі відкрито. На жаль, найчастіше це маловідомі компанії, токени яких мають низьку вартість і не торгуються на великих біржах.
Інші стартапи оголошують про аірдропи несподівано, щоби нагородити певну групу лояльних користувачів і не допустити до роздачі любителів «легких грошей». Зазвичай так роблять популярні або хайпові проекти, які роздають чималу суму токенів, ціна яких може значно зрости. Проте передбачити такі події практично неможливо.

Приклади аірдропів

У 2018 році фонд, який займається розробкою блокчейну Stellar, протягом кількох місяців роздав свої монети XLM на суму близько $125 млн користувачам гаманця Blockchain.com.
Децентралізована біржа Uniswap у вересні 2020 року несподівано роздала всім, хто хоча б раз використав її, по 400 токенів UNI . Ціна одного UNI на початку торгів сягнула $7.
У 2022 році команда найбільшого NFT-проекту Bored Ape Yacht Club провела аірдроп ApeCoin (APE) серед власників незамінних токенів з колекцій Bored Ape та Mutant Ape.

Де шукати інформацію про аірдропи?

В інтернеті чимало ресурсів про поточні та майбутні роздачі монет.
Серед популярних сайтів – CoinMarketCap, CoinMarketCal і Airdrops.io , а також канали в Twitter – Airdrop, DeFi Airdrops і Cosmos Airdrops.

Які ризики участі в аірдропах?

Інвестори-початківці розглядають роздачу криптовалюти як легкий спосіб отримати гроші.
Однак участь в аірдропі або потребує чималих зусиль, або пов’язана з ризиками.
Ось деякі рекомендації, як уберегтися від шахраїв:

  • Ніколи і нікому не повідомляйте приватний ключ від свого гаманця або секретну фразу (сид-фразу) для відновлення гаманця.
  • Будьте уважні та самостійно перевіряйте кожен проект, у якому хочете взяти участь.
  • Шукайте про нього інформацію в інтернеті та на надійнтх ресурсах.
  • Будьте особливо обережні, якщо за участь в аірдропі вам обіцяють швидкий та високий дохід.
  • Ніколи не передавайте особисту інформацію про себе, дані для входу в особисті облікові записи.
  • Якщо від вас просять перевести невелику суму монет, а натомість обіцяють відправити більше – це шахраї. Аірдропи – це безкоштовна роздача криптовалюти, її не потрібно купувати.

Відомі випадки, коли шахраї відправляли фіктивний токен на гаманець. Виявити підробку неможливо доти, доки користувач не вирішить продати його або обміняти. Як правило, у відповідь надходять повідомлення про помилку, що закликають відвідати шкідливий веб-сайт фішингу. Інтерфейс сторінки виглядає аналогічно до децентралізованого додатку (dapp), який пропонує підключити гаманець. Користувач підтверджує транзакцію та неусвідомлено схвалює передачу своїх токенів шахраям.

Якщо ви вирішили спробувати себе в світі криптовалют, то рекомендуємо використовувати надійні біржі – Binance або WhiteBit.