Альткоїни та альтсезон. Що це і як на цьому заробити?

Альткоїни та альтсезон

Альткоїни можна трактувати як альтернативні коїни. Це все криптовалюти, крім Біткоіна, а “альтсезон” – це можливіть росту на 100, чи навіть тисячі відсотків.

Що таке альткоїни?

Альткоїни – це все монети, крім Біткоїна. Історично склалося так, що BTC з’явився на ринку першим, а за ним підтягнулися інші монети, тому вони стали називатися «альтернативними». Технічно, вся промисловість тримається на BTC: якщо падає він, зазвичай альти падають також. Біткоїн – це мірило стабільності ринку і від його коливань залежить “середня температура по палаті” в криптоіндустрії.

Одні з найгучніших альтів на ринку це DOGE, ADA, XRP і звичайно ж ETH. Першим альтом в історії індустрії був Namecoin (2011). Токен живий і досі, хоча зірок із неба вже не дістає.

Умовно альткоїни можна розділити на:

  • Стейблкоіни – токени, прив’язані до вартості фіатних валют (USDT, USDC, BUSD);
  • DeFi-токени – вони використовуються в додатках, пов’язаних з децентралізованими фінансами (UNI, 1INCH, CRV, AAVE);
  • Фан-токени – токени спортивних команд, гонщиків F1, музикантів тощо.
  • Мемкоїни (DOGE, SHIB);
  • PoW альти — монети, які використовують для своєї роботи протокол Proof-Of-Work (LTC, ZCash, XMR, ETC);
  • Стейкінгові – що використовують протокол Proof-Of-Stake (NEAR, ADA, AVAX, ATOM і т.д.).

І цим списком види альткоїнів не вичерпуються. Тепер подивимося, чому виникає альтсезон і як його не проґавити.

Альтсезон: причини та вплив на ринок

Сезон альткоїнів – це час, коли альти ростуть швидше, ніж Біткоїн. У цей час, часто короткий, інвестори альткоїнів отримують великий прибуток. Одна з аналогій — це квітковий бізнес: його власники можуть зняти всі річні вершки на 14 лютого і 8 березня.

Альтсезон настає тоді, коли Bitcoin показав вже досить сильне зростання і інвестори починають переливати свій прибуток з BTC в інші монети, щоб максимізувати свій прибуток. За рахунок великого припливу капіталу, альта і починає “стріляти” – показувати велике та інтенсивне зростання.

Як зрозуміти, що альтсезон розпочався

Все вже вигадано до нас. Існують спеціальні сервіси, що надають метрики альтсезонів. За ними і можна зрозуміти, що вже «почалося» або принаймні ось-ось почнеться.
Індекс домінації Біткоїна – це частка капіталізації BTC від капіталізації всього ринку криптовалют. Чим вищий індекс, тим більше грошей у Бітку, порівняно з рештою альткоїнів, і навпаки.

Домінація Біткоіна з 2014 року до сьогодні

Домінація Біткоіна з 2014 року до сьогодні

Як бачимо на графіку, Біткоін різко почав втрачати позиції з 2017 року. Технічно поточний альтсезон триває з 1 квітня 2021 року — тоді індекс домінації Біткоїна опустився нижче 50% (ключове значення, яким можна визначити, що настає альтсезон). Фактично – з 9 серпня 2022 року (за індексом альтсезону). Тим не менш, головна криптовалюта все ще залишається головною: 41% всього криптовалютного капіталу там.

Індекс альтсезону

Індекс альтсезону — мабуть найпростіший спосіб дізнатися, чи переживаємо сезон альтернативних монет, чи ні. Виглядає це так:

Індекс альтсезону

При цьому значення не відноситься до розподілу капіталу: воно означає, що вказаний % альтів зростали більше, ніж BTC за останні 90 днів. Якщо значення сягає 75% і більше, то ми переживаємо альтсезон.

Якщо значення падає нижче 25%, то це сезон Біткоїна, коли гроші з альтів назад перетікають у Біткоїн.

На що звертати увагу при виборі альткоїнів

При виборі альтів для торгівлі ми рекомендуємо дотримуватись наступних показників:

  1. Ринкова капіталізація. Якщо зараз проект оцінюється дорого, це ще не все: варто звертати увагу на історичні метрики — чи не падала ринкова капіталізація раніше. Якщо так, то попит на токен скорочується. Перевірити метрику можна на coinmarketcap на сторінці тієї чи іншої монети. Наприклад, Cardano (ADA). Так, за останній рік капіталізація проекту скоротилася майже в 6 разів, проте за цим показником він залишається в ТОП-10.
  2. Технологія, яка стоїть за проектом. Розробники сотень проектів, що з’явилися після Бітка, не вигадують нічого оригінального, реальні проблеми вирішують одиниці. Так, Ethereum вирішує проблеми, з яким стикається Біткоін: він енергоефективніший і його ринкова капіталізація зростає швидше, ніж у першої криптовалюти. Все це коштує грошей, які платять користувачі у вигляді “газу” – комісії. У свою чергу, Polygon вирішує проблему високих комісій Ефіру – і т.д.
  3. Цілі проекту. Проект із чітко поставленою метою та планом реалізації — добрий знак.
  4. Вивчіть команду проекту. Якщо вона анонімна, то це має як мінімум насторожити. Окрім команди та її лідера, проект повинен мати сильне ком’юніті: чим більше він світиться у медіа, тим краще для інвесторів.
  5. Токеноміка. Не менш важливим фактором при виборі монети є токеноміка. Ви повинні дізнатися, скільки монет перебуває в обігу, скільки ще вийде і коли вони виходитимуть. Наприклад, якщо від загальної емісії монети випущено лише 10%, то надалі, вихід нових монет давитиме на ціну більше, ніж якби було випущено 90% емісії.

Крім того, потрібно ще відстежувати добовий обсяг торгів. До речі, заведіть облікові записи не тільки на Binance, але і на менш відомих біржах. Так, Play-2-Earn-токен GMT спочатку з’явився тільки на Huobi, Gate.io та кількох інших біржах з меншими грошовими оборотами.

Які монети росли найбільше у минулі альтсезони

Візьмемо один із найяскравіших альтсезонів за останні роки — 2021.

  • Gala (GALA) +10891.26%;
  • Axie Infinity (AXS) +10598.52%;
  • Solana (SOL) +7998.67%;
  • Fantom (FTM) +7155.14%;
  • Polygon (MATIC) +6805.13%;
  • Rari Governance Token (RGT) +5491.43%;
  • Terra (LUNA) +5071.23% (було ж!);
  • Dogecoin (DOGE) +3855.02%;
  • PancakeSwap (CAKE) +2963.16%;
  • The Sandbox (SAND) +1896.16%.

Альтсезон-2021 тривав до червня місяця і був найтривалішим з 2017 року. У 2017 році золотий період альтів продовжився з квітня до липня, індекс альтсезону протягом тривалого часу тримався на позначці 100.

ТОП-10 монет 2023 року

Весь контент представлений у пізнавальних цілях. Приймайте інвестиційні рішення виважено та на основі власного дослідження.

У прогнозуванні зростання та падіння криптовалют ми, однозначно, не порадники. Тому ми не говоритимемо про перспективи на наступний рік, а просто розберемо найбільших за ринковою капіталізацією. Спиратимемося на дані Coinmarketcap. До списку не входять стейблкоїни, оскільки їхня вартість прив’язана до фіатних грошей. Ми опустили згадку про мем-монети SHIB і DOGE, оскільки інвестиції в них вважаємо надто високоризиковими.

UNUS SED LEO
Капіталізація: 4.9 млрд. доларів
Пов’язані проекти: Bitfinex. LEO – це рідний токен біржі, який дозволяє його власникам економити на комісіях. Як BNB на Бінанс.
Ціна (серпень 2022): $5.18

UNI
Капіталізація: 4.4 млрд. доларів
Пов’язані проекти: Uniswap — децентралізована криптовалютна біржа, що посідає перше місце у рейтингу DEX на Coinmarketcap
Ціна (серпень 2022): $5.96

TRX
Капіталізація: 5.7 млрд. доларів
Пов’язані проекти: TRON — DeFi-платформа для розважального контенту, а також для розробки та запуску dApps
Ціна (серпень 2022): $0.062

AVAX*
Капіталізація: 5.6 млрд. доларів
Пов’язані проекти: Avalanche – блокчейн-платформа з функціоналом смарт-контрактів.
Ціна (серпень 2022): $19.95
*На момент написання статті Ava Labs звинувачується в обмані регуляторів та тиску на конкурентів, тому ситуація може змінитися на тлі цих подій.

MATIC
Капіталізація: 6.8$ млрд. доларів
Пов’язані проекти: платформа Polygon, що дозволяє проводити транзакції швидше та головне дешевше, ніж Ethereum
Ціна (серпень 2022): 0.81$

DOT
Капіталізація: 7.8 млрд. доларів
Пов’язані проекти: Polkadot – протокол, який забезпечує сумісність блокчейнів різного спектру один з одним
Ціна (серпень 2022): 7$

SOL
Капіталізація: 11 млрд. доларів
Solana — протокол, покликаний полегшити створення децентралізованих додатків
Ціна (серпень 2022): 31.7$

ADA
Капіталізація: 14.9 млрд доларів
Пов’язані проекти: Cardano.
Ціна (серпень 2022): 0.44$

XRP
Капіталізація: 16.5 млрд доларів
Пов’язані проекти: XRP, RippleNet, Ripple – цифрова валюта, платформа цифрових платежів і відповідно компанія, яка цим управляє
Ціна (серпень 2022): 0.33$

BNB
Капіталізація: 44 млрд доларів
Пов’язані проекти: криптовалютна біржа Binance. Нативний токен блокчейну BNB Chain.
Ціна (серпень 2022): 277$

ETH
Капіталізація: 181 млрд доларів
Пов’язані проекти: Ethereum, Ethereum Foundation – платформа смарт-контрактів та некомерційна організація, яка підтримує роботу екосистеми.
Ціна (серпень 2022): 1480$

Також варто звернути увагу на токени метасвітів (MANA, SAND, APE, THETA, AXS) та Move-2-Earn-проектів — і ті, й інші можуть вистрілити як у 2023, так і в більш тривалій перспективі.