Які асоціації викликає слово блокчейн? Високі технології, криптовалюти, щось далеке і незрозуміле… Кожен із можливих варіантів відображає якусь із сторін блокчейну.
У певному сенсі ви вже розумієте, що це таке.
Що таке база даних?
Якщо ви знаєте, що таке база даних, зрозуміти технологію блокчейн буде легше.
База даних (англ. Database) – систематизовані записи будь-якого типу, що зберігаються в електронному вигляді.
Адреси знайомих, номери телефонів, список товарів та їх вартість – все це раніше зберігали на папері, але з появою комп’ютерів для цього почали використовувати бази даних.
Уявімо, що існує база даних, яка відображає події нашого фінансового життя. Наприклад, купівлю квартири та машини. Звіряючись із нею, інші члени суспільства можуть зрозуміти, що ця машина належить лише вам. І квартира, в якій ви мешкаєте, придбана саме вами, а не кимось іншим.
Але що буде, якщо зловмисник зможе підмінити записи у такій базі? Відповідь невтішна – є ймовірність, що хтось офіційно втратить майно, а комусь воно дістанеться безкоштовно. Це означає, що ми не можемо повністю довіряти такій базі даних. І саме для вирішення цієї та інших проблем, пов’язаних із довірою, було створено технологію блокчейн.
Що таке блокчейн?
Блокчейн (англ. Blockchain) – розподілена система зберігання інформації, що використовує у своїй основі послідовний нерозривний ланцюжок блоків, побудований за певними правилами передачі даних.
На чолі технології стоять безпека, децентралізація та незмінність інформації, що робить блокчейн базою даних нового покоління. А за нинішніх умов, коли у всіх сферах життя використовуються величезні обсяги даних, блокчейн особливо потрібний. І на даний момент він найкраще виявив себе саме у фінансовій галузі.
Блокчейн дає можливість безпосередньо та безпечно здійснювати транзакції будь-якого обсягу без значних комісій. При цьому, ті ж банківські послуги – централізовані, підпорядковуються законам країн і працюють на довірі вкладників. Кожна транзакція відстежується самим банком, а суми переказів суттєво обмежені.
Хто використовує блокчейн
Блокчейн став набирати своєї популярності після того, як у 2008 році з’явився Bitcoin. Перша криптовалюта дала технології нове життя, та тепер на основі блокчейну будується велика кількість інноваційних додатків та сервісів.
Такі публічні компанії та корпорації, як Microsoft, Amazon, Samsung, Oracle, PayPal, VISA, Mastercard та інші, все частіше вдаються до блокчейн-рішень, використовуючи їх у своїх продуктах або розробках. Так, наприклад, компанія Meta знаходиться в процесі впровадження NFT у Instagram та Facebook. Раніше ми писали про NFT та найпопулярніші біржі NFT.
Де використовують блокчейн, окрім фінансів?
Область застосування блокчейну вже досить широка, і технологію використовують для:
- ігрової сфери;
- кібербезпеки;
- високошвидкісного Інтернету;
- ідентифікації особи;
- стрімінгу аудіо та відео контенту;
- передачі та зберігання файлів;
- туризму та подорожей.
Наприклад, розглянемо проект Audius, створений на блокчейні Solana. Це музична стрімінгова платформа з великими амбіціями: дати всім музикантам однакове право на монетизацію їхньої творчості, викидаючи геть якихось посередників. У цій моделі існують лише музиканти та їхня аудиторія.
Настане момент, коли подібні блокчейн-рішення замінять звичні нам сервіси, якими ми користуємося щодня.
Висновок
Блокчейн – сховище даних нового покоління, в основі якого лежать безпека, децентралізація і незмінність інформації. Його вже використовують великі компанії у своїх розробках, застосовують у областях від ігрової індустрії до туризму та подорожей. Найкраще блокчейн себе проявив у сфері фінансів, оскільки зумів створити серйозну конкуренцію банківським сервісам.