Популярність NFT зростає не лише серед колекціонерів, а й серед інвесторів та трейдерів. Розбираємось, де можна купити або продати NFT, тобто розглянемо найпопулярніші біржі NFT.
NFT сьогодні не обговорює лише лінивий! Неймовірний сплеск зростання цифрового мистецтва – найцікавіша тенденція останнім часом.
Почнемо по порядку: що таке NFT?
NFT – це невзаємозамінні токени. На відміну від криптовалют та звичайних токенів, NFT унікальні: кожен існує в єдиному екземплярі. NFT – це витвори мистецтва, нерухомість або, наприклад, артефакти у комп’ютерній грі; всі вони неповторні та скопіювати їх не можна.
Що таке маркетплейс NFT?
Торгові майданчики NFT – це платформи або, простіше кажучи, торгові центри NFT, де їх можна продати, купити або обміняти. Вони створені спеціально для незамінних токенів і всі види цифрових робіт зберігаються, відображаються, продаються і в деяких випадках навіть створюються тут.
На сьогоднішній день існує безліч таких ресурсів, але ми зупинимося на найпопулярніших та найцікавіших з них. Поїхали!
№1 – OpenSea
OpenSea – один з найбільших і найпопулярніших на сьогоднішній день NFT маркетплейсів. Різноманітність пропозицій відсуває на другий план багато інших торгових майданчиків. Тут представлено тисячі різних NFT: від картин сучасних художників до ігрових карток. Крім того, платформа має кілька функцій аукціону та повністю інтегрована у крипто-інфраструктуру.
Умови та комісії. Виставляючи свої роботи на продаж, користувачі OpenSea повинні заплатити комісію. Ця плата залежить від попиту в мережі, часу доби та багатьох інших факторів і іноді може навіть перевищувати ціну створюваного твору мистецтва, найчастіше вона становить 70-100 $.
№ 2 – Rarible
Майданчик Rarible – використовуючи власний токен RARI, художники тут можуть створювати та продавати свої роботи. Ще однією важливою відмінністю є можливість для авторів отримувати винагороду щоразу, коли їхні роботи перепродаються.
Майданчик Rarible, до речі, має один із найвищих торгових обсягів серед усіх NFT маркетплейсів на даний момент.
Комісії. Реєстрація на сайті – безкоштовно. За розміщення кожного нового токена або створення колекції потрібно буде сплачувати комісію мережі Ethereum – $30-100 за кожну публікацію.
№ 3 – NiftyGateway
Платформа NiftyGateway має зручний функціонал для купівлі та продажу NFT, а також бездоганну репутацію. Її купила біржа Gemini.
Ключовою особливістю цього майданчика є те, що користувачі можуть купувати NFT, використовуючи фіатну валюту (долари США, євро та ін), а продавці можуть виводити доходи на кредитні або дебетові картки.
Скільки коштує розмістити свою роботу. Розміщення безкоштовне. Nifty Gateway забирає 15% комісії з угоди. З кожного перепродажу NFT платформа утримує 5% та додаткових 30 центів. При перепродажах NFT автору нараховується 10% від угоди.
№ 4 – SuperRare
Майданчик SuperRare – це віртуальна галерея цифрового мистецтва. Кожна робота справді створена художником у мережі та розцінюється як крипто-колекційний цифровий предмет, яким можна володіти та торгувати. На підтвердження свого авторства художники розробляють спеціалізований сертифікат.
Комісії. Розміщення своєї роботи безкоштовно, але при першому продажу SuperRare утримує 15% від угоди. Також платформа забирає собі 3% комісії з кожного успішного перепродажу NFT.
№ 5 – NBATopShot
NBATopShot – NFT платформа з підтримкою всім відомої американської баскетбольної ліги. Концепція майданчика полягає у випуску та продажу цифрових спортивних колекційних карток. Тільки замість статичних зображень карти NBA Top Shot містять відео з минулих ігор. Кожен кліп, у цьому випадку, – унікальний у своєму роді токен.
Комісія. За кожний продаж у NBA Top Shot стягується плата у розмірі 5%.
№6 – Foundation
NFT платформа Foundation має стильний дизайн та вважається більш просунутою. Foundation – це майданчик-аукціон, і навіть для того, щоб туди потрапити, необхідно отримати запрошення від будь-якого автора. Аукціон відбувається за аналогією з реальним публічним продажем товарів. Той, хто за певний час вказав більшу ціну, отримує роботу.
Платформа Foundation – ресурс, на якому потрібно показати свої роботи з максимальним залученням майбутньої аудиторії, наприклад, поділившись ними у соціальних мережах чи блогах.
Умови. Розміщення своєї роботи безкоштовно. Foundation утримує 15% з продажу арт токена. При перепродажі NFT автору нараховується 10% роялті.
Отже, індустрія продовжує розвиватись і вже зараз ми бачимо дуже багато перспективних проектів. Популярність невзаємозамінних токенів тільки зростатиме в найближчі роки з появою інноваційних додатків для оцифрування мистецтва, прав власності, предметів колекціонування або просто для розваги. А які найпопулярніші біржі NFT знаєте ви? Залишайте свої варіанти в коментарях.