Що таке скам?

Що таке скам?

Термін “скам” походить від англійського слова “scam”, яке перекладається як “шахрайство”.
Спочатку скамерами називали тих, хто вимагав гроші шляхом телефонних дзвінків та електронних листів. Але ця біда прийшла і в світ крипти…

Скам у криптовалюті — це шахрайські схеми, за яких цифрові валюти чи фіатні гроші крадуть, користуючись довірою їхніх власників.

Не варто плутати шахраїв із хакерами, які зламують криптовалютні гаманці та викрадають кошти користувачів. На відміну від них, скамери переконують жертву самостійно переказати кошти.

Які види скаму бувають?

Шахраї постійно створюють нові способи обману, проте можна назвати кілька основних схем.

Імітація відомих проектів та людей
Класичний вид скама – здирство під виглядом відомої людини або компанії в соцмережах або в YouTube. Зазвичай у соцмережі відкривають обліковий запис від імені відомої людини, яка пов’язана з якимось відомим криптопроектом. Далі від його імені оголошують про «рекламну кампанію» або про «безкоштовну» роздачу криптовалют. Щоб в ній взяти участь, потрібно «лише» перевести на вказану адресу криптовалюту на невелику суму. Натомість фейковий обліковий запис обіцяє «повернути» більшу суму. Після надсилання криптоактивів шахраї зникають.

Крім того, часто вони публікують у YouTube фейкові «прямі трансляції» раніше записаних інтерв’ю, на які накладають свою адресу для отримання криптовалюти. Ці ролики просувають у рекламних мережах на сайтах із піратським контентом.

Піраміда
Найбільш відомий вид шахрайства, який теж перейшов у сферу криптовалют із галузі традиційних фінансів. Будь-яку піраміду будують на обіцянці великого та швидкого прибутку від вкладень учасників.

Насправді фундатори піраміди не проводять жодної реальної роботи. Якщо вони й виплачують дохід, то лише небагатьом вкладникам і лише за рахунок нових учасників. Зрештою організатори схеми забирають собі накопичення і піраміда розвалюється.

Засновники багатьох сучасних пірамід часто імітують криптовалютні інвестиційні продукти, тому що ціна деяких популярних монет зростає набагато швидше за класичні фінансові інструменти.

Екзит-скам
Екзит-скам – витончений вид шахрайства. Від фальшивих токенсейлів він відрізняється тим, що проект отримує кошти не через фандрайзинг, а через ймовірність справжньої діяльності. Наприклад, скамери можуть запустити програму з мінімальним набором функцій, яка передбачає відправку криптовалют на їх рахунок нібито за якісь послуги.

Деякі псевдо-проекти лише обіцяють результат та створюють видимість якоїсь роботи. Їхні представники беруть участь у конференціях і дають інтерв’ю, але запланований запуск продукту постійно переносять. Рано чи пізно організатори схеми зникають. Розпізнати екзит-скам звичайному користувачеві може бути складно, але експерти та технічні фахівці можуть провести своє розслідування та публічно викрити шахраїв.

Іноді екзит-скам відбувається у працюючих додатках, засновники яких безпідставно та несподівано припиняють роботу та ховаються із коштами користувачів. У поодиноких випадках так можуть робити криптовалютні біржі, керівники яких можуть вкрасти кошти користувачів, маскуючи це під злом майданчика.

Схема Pump & Dump
Цей тип шахрайства пов’язаний з випуском токена. Для організації схеми Pump & Dump випускають криптоактив, який не забезпечений ні працюючим продуктом, ні фінансуванням, ні командою. Проте його намагаються пов’язати з якоюсь хайповою подією — наприклад, із фільмом чи серіалом, подаючи монету як його «офіційний» актив. Так вчинили, наприклад, творці токена Squid Game, які позиціонували його як актив нібито від творців серіалу «Гра в кальмарі».

Якщо скамерам вдається організувати ажіотаж навколо свого токена, то вони чекають поки його ціна підніметься через високий попит, а потім різко починають продавати токени. В результаті емітент заробляє і забуває про подальшу підтримку активу, а його власники залишаються з монетами, що нічого не коштують.

Скам у DeFi
Децентралізовані фінанси створили нові підходи до торгівлі криптовалютами та їх використання, але також спровокували нові види шахрайства.

Rug pull. Зловмисники створюють актив (часто маскуючи його під популярні токени), для якого запускають торгову пару та пул на децентралізованій біржі. Інші користувачі додають свої кошти. У результаті організатори схеми різко виводять їх, залишаючи інших користувачів з токенами, що знецінилися.

Інший варіант: шахраї створюють децентралізований торговий протокол і додають в його код експлойт. Вони починають залучати в протокол користувачів та їх кошти під високі відсотки прибутковості, але зрештою користуються вразливістю коду та викрадають усі кошти користувачів.

Honeypot. Шахраї створюють токен, випускають його на децентралізованій біржі та починають агресивно рекламувати. При цьому в смарт-контракті токена міститься заборона на його продаж будь-ким, крім організаторів схеми. Актив починають купувати, а коли його ціна досягає значущої позначки, то скамери продають якнайбільше токенів, поки ті хоч щось коштують.

Фальшивий токенсейл
Ще один тип скама зображує фандрайзингову активність. Зловмисники створюють сайт, присвячений нібито новому стартапу і наповнюють його контентом так, щоб той створював правдоподібне враження. Зокрема, вигадують опис «блокчейн-проекту» та членів команди, відкривають сторінки у соцмережах.

Далі скамери оголошують про первинний продаж токенів проекту, з учасників якої збирають реальні кошти. Незабаром після цього скамери припиняють активність і забирають собі все. Такий вид шахрайства був особливо популярним в епоху ICO у 2017-2018 роках.

Відомі приклади скаму в криптовалюті

OneCoin
Найвідоміша піраміда Європи, «бренд» якої навіть поширився на інші країни. Була заснована у 2014 році мешканкою Болгарії Руджі Ігнатовою. OneCoin продавала «освітні пакети», у подарунок до яких давали певну суму «монет». Насправді ні криптовалюти, ні блокчейну компанія не мала. Після викриття Ігнатова зникла. За різними оцінками, загальні збитки від цієї піраміди варіюються від $4 млрд до $15 млрд.

PlusToken
Найбільша криптопіраміда, заснована у Китаї. Працювала у вигляді гаманця для цифрових валют. Приблизно через рік після запуску, у червні 2019 року, користувачі почали скаржитися на неможливість вивести свої кошти. У 2019-2020 роках китайська поліція заарештувала десятки членів шахрайської групи. Загальні збитки від PlusToken влада КНР оцінює в $5,8 млрд.

Фініко
Московитська фінансова піраміда, яка пропонувала заробити на інвестиціях у криптовалюту та фондові ринки. Перестала працювати у липні 2021 року. Сукупна шкода від діяльності «Фініко» становить близько $4 млрд, а кількість постраждалих сягає 850 000 осіб. Під слідством у рашці перебуває лише один із засновників. Інші, мабуть, поділились зі злочинною владою мордору.

BTC-e та Wex
Одна із найстаріших у росії бірж криптовалют, BTC-e, працювала до літа 2017 року, коли різко закрила торги та заблокувала кошти користувачів. Після цього у неї нібито з’явився новий власник, який перейменував платформу на Wex і пообіцяв повернути користувачам їхні криптовалюти. Проте невдовзі Wex також перестала працювати. Загальні збитки від цього екзит-скаму оцінюють приблизно в $400 млн, однак називають і суми в кілька разів вищі. Розслідування щодо керівництва Wex продовжуються у кількох країнах.

Africrypt
Африканська піраміда під виглядом “платформи для інвестицій у криптовалюти”, заснована в ПАР. Проіснувавши приблизно рік, припинила свою роботу у квітні 2021 року. Після цього інвестори Africrypt звинуватили у шахрайстві її засновників. Наразі їх розшукує поліція. Обсяг викрадених коштів варіюється від $200 млн до $4,5 млрд.

Збитки від дій скамерів

Глобальна шкода від скамерів налічує десятки мільярдів доларів щороку. За даними Chainalysis, 2021 року шахраї викрали у власників криптовалют $7,7 млрд, з них 37% припало на схеми rug pull. Аналітики компанії Elliptic вважають, що тільки у сфері DeFi загальні збитки від шахраїв у 2021 роках склали $10,5 млрд.

Як не стати жертвою скаму у криптовалюті?

Щоб не потрапити на прийоми шахраїв, слідуйте простим, але ефективним правилам:

  • Не інвестуйте в проекти, які обіцяють передусім високу прибутковість, а не якісний продукт.
  • Перед тим як інвестувати в новий проект, уважно вивчіть його команду, почитайте публікації про стартап у медіа, відгуки визнаних експертів.
  • Не віддавайте в управління свої гроші та криптовалюти маловідомим трейдерам чи компаніям.
  • Перевіряйте в інтернеті історію проекту або сервісу, до якого ви плануєте надсилати свої кошти. Якщо про нього немає згадок у авторитетних джерелах, то краще не ризикувати.
  • Коли торгуєте на децентралізованих біржах, остерігайтеся клонів відомих монет. Звертайте увагу на назви тикерів та об’єм ліквідності в пулі.
  • Якщо вирішили використати новий децентралізований протокол, переконайтеся, що незалежні професіонали провели докладний аудит його коду. Серед відомих аудиторів DeFi-додатків – Certik, Hacken, Consensys.